UNIKÁTNE MÓDNE DIVADLO ALEXANDRA McQUEENA

Premiéru filmu o britskom návrhárovi otvorili tancom

Po  New Yorku je Bratislava druhým mestom, kde sa stal výklad obchodu galerijným priestorom pre originálne archívne modely výnimočného módneho návrhára Alexandra McQueena. Výstava bola súčasťou exkluzívnej filmovej premiéry dokumentu McQueen o živote britského módneho návrhára, ktorý prepísal svetové dejiny módy. Otvorenie výstavy Ateliér McQueen v priestoroch bratislavského Auparku 27. septembra sprevádzalo unikátne vystúpenie tanečníkov Baletu SND, pripravené špeciálne pre túto výnimočnú udalosť.

Koncept výstavy vytvoril kreatívny producent Milosh Harajda v spolupráci s Isabella Blow Foundation a IQOS. Záštitu nad týmto výnimočným konceptom nesie Britské veľvyslanectvo v Bratislave. „Premiéru dokumentu McQueen  sme sa rozhodli uviesť v mesiaci september, ktorý je v módnom priemysle obdobím fashion weekov. Bonusom premiéry je  výtvarná inštalácia dvoch modelov z archívu Isabella Blow Foundation, ktorá je do konca októbra inštalovaná na 1. poschodí Auparku. Nadväzujeme tak na výstavu v Galérii Mesta Bratislavy, ktorá túto jar predstavila multimediálnu výstavu Daphne Guinness, McQueenovej osobnej priateľky a dvornej múzy,“ uviedol producent premiéry Milosh Harajda.

Milosh Harajda, Emma Drobná, Štěpán Urban, Zuzana Kanisová

Výstava ako hold

Výstavný projekt premenil výklad nákupného centra na akýsi kabinet kuriozít nabitý množstvom významov, aby pri príležitosti exkluzívnej premiéry filmu McQueen priblížil tvorbu britského módneho návrhára Alexandra McQueena (1969 – 2010) a vzdal hold jeho celoživotnému dielu. „POP UP Gallery prezentuje dva konkrétne modely, ktoré približujú charakter tvorby a typické výrazové prostriedky tohto módneho mága. Fotografické koláže a aranžované prvky dotvárajú kontext jeho diel a kladú dôraz na spôsob jeho prezentácie do podoby veľkolepého módneho divadla,“ hovorí scénograf Dragan Stojčevski.

Otvorenie výstavy
(Kristián Achberger, Klaudia Görözdös,
Glen Lambrecht)

Film odhaľuje nepoznanú stránku kontroverzného britského návrhára. Použitím domácich videí a starých rozhovorov získava intímnu atmosféru. Prostredníctvom výpovedí McQueenových blízkych a spolupracovníkov získavame obraz o jeho blízkych a spolupracovníkoch, ktorí nesú jeho posolstvo ďalej. Za originálnou hudbou k filmu stojí McQueenov obľúbený skladateľ Michael Nyman, ktorého nahrávky si návrhár údajne pravidelne púšťal pri práci vo svojom ateliéri.

Otvorenie výstavy
(Kristián Achberger, Klaudia Görözdös,
Glen Lambrecht)

Neľahká cesta na vrchol

Alexander McQueen vyrastal v chudobných pomeroch ako najmladší zo šiestich súrodencov. V detstve šil sestrám šaty pre bábiky a kreslil svoje prvé návrhy. Od šiestich rokov vraj vedel, že je „ružovou ovcou rodiny“. Svoju homosexualitu rodičom priznal, až keď mal osemnásť. Boli v šoku a k synovi si dlho hľadali cestu. V roku 1985 sa stal krajčírskym učňom, jeho absolventská prehliadka bola veľkou senzáciou. Pomaly, ale isto si už počas svojho štúdia na nie veľmi prestížnych školách začal raziť cestu na vrchol. V roku 1996 prijal angažmán v Givenchy, v tom istom roku ako najmladší návrhár v histórii získal titul Dizajnér roka, ktorý získal ešte trikrát. Svoje prehliadky komponoval ako jedinečné umelecké diela, za čo sa mu ušlo ocenenie návrhár roka až štyrikrát. Sám bol poctený aj ocenením od britskej kráľovnej. V roku 2001 rozbieha vlastnú značku, neskôr otvára butiky v Londýne, Los Angeles, Miláne, New Yorku a v Las Vegas. McQueena si začali najímať aj hollywoodske hviezdy. Vedel stvoriť absolútnu klasiku v dokonalom predvedení na oscarové večery pre Nicole Kidmanovú, ako aj absolútne šialenosti na hranici nosenia pre Lady Gaga. Bol so svojimi vnútornými démonmi však prehral, keď ho v roku 2010 našli obeseného v jeho dome v Londýne.

Alexander McQueen
Foto: Ann Deniau

Móda či divadlo

Alexander McQueen zanechal svetu silné módne posolstvo plné odhodlania, revolty a odvahy.  Právom bol nazvaný aj „chuligánom britskej módy“. Svoju slávu si užil len veľmi krátko.

Foto: Ann Deniau

V duchu McQueenovej tvorby ako unikátneho módneho divadla sa producent Milosh Harajda pokúsil o netradičné prepojenie  módy a performancie. Jeho víziu prezentovať módu ako druh dramatického umenia naplnili sugestívnou kreáciou Klaudia Görözdös, Glen LambrechtKristián Achberger.

Kristián Achberger, Klaudia Görözdös, Glen Lambrecht

Film Alexander McQueen prilákal veľa tvárí šoubiznisu. Viac nájdete tu.

Zaujal vás tento článok a chcete čítať viac?

Prihláste sa do newslettra

Zažite viac na našich predstaveniach
Zdieľať:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

ODOBERAJTE NOVINKY

Vyplňte formulár na stránke gdpr.snd.sk a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra Baletu SND.

https://gdpr.snd.sk

Slovenské národné divadlo je štátna príspevková
organizácia Ministerstva kultúry SR.