„MUST HAVE“ pre každého tanečníka!

Ak ste muž a chcete byť tanečník, musíte sa vyrovnávať s vecami, ktoré ďaleko presahujú hranice vašej komfortnej zóny. Po obtiahnutom trikote nasleduje intímnejšia záležitosť – suspenzor. Neodmysliteľná súčasť života každého profesionálneho tanečníka a napriek tomu veľké tabu.

Tabu už v minulosti!
Prvá zmienka o tejto pomôcke je úzko spätá s Václavom Nižinským, ktorý bol veľkolepo vyhodený z Imperátorského divadla, pretože sa na scéne objavil len v trikote. V tej dobe bolo takéto správanie spoločensky neprípustné. O tom, že suspenzor bol veľmi tabuizovanou témou, svedčí fakt, že prvý obrazový materiál pochádza až z roku 1980. Jediné, čo o staršom modeli vieme, je, že ho tvorili pruhy plátna a určite bol všetko možné len nie pohodlný.

Artemyi Pyzhov v inscenácii Korzár

Artemyi Pyzhov v inscenácii Korzár

To, čo pre ženu podprsenka!
Funkcia tejto atletickej pomôcky nie je len estetická a nemá nič spoločné so sexuálnou orientáciou. Suspenzor je v prvom rade o bezpečnosti, a to aj za predpokladu, že ten, ktorý sa využíva pre potreby tanca, je iný než suspenzor používaný futbalistami či hokejistami. Suspenzor mužské genitálie v prvom rade chráni. V prípade tanca ich nadvihne tak, aby tanečníkovi pri výkone neprekážali. Bez neho by bola čistá piata pozícia v dolných končatinách nereálnym snom a „batirované“ skoky veľmi bolestivou skúsenosťou . Okrem toho, túto partiu aj jemne spevní. Je automatickou súčasťou tanečného dress codu a žiaden profesionálny tanečník by bez neho nemohol podávať výkon.

Andrej Szabó / Fotografie pre kampaň Baletu SND – Zaži skutočnú vášeň

Andrej Szabó / Fotografie pre kampaň Baletu SND – Zaži skutočnú vášeň

Yuki Kaminaka / Fotografie pre kampaň Baletu SND – Zaži skutočnú vášeň

Yuki Kaminaka / Fotografie pre kampaň Baletu SND – Zaži skutočnú vášeň

Páni, kto je tu skutočný Iron man?
Väčšina mužov potvrdí, že dostať ranu kolenom do slabín nie je ich obľúbeným menu a väčšina z nich by po takomto „útoku“ skončila na zemi. „Chlapci“ z baletu nie! Rotácia, keď partner drží svoju partnerku v oblasti pása a ona má špičku v polohe „passé“, je asi najväčším strašiakom. Ak sa stane, že dôjde k nežiadanému kontaktu, väčšina tanečníkov to skrátka zvládne, a ak ide o predstavenie, tak aj s (trochu zmrznutým) úsmevom. Maličkosť na záver – len tanečník dokáže svoju partnerku zdvihnúť nad hlavu s ľahkosťou, ako by bola iba pierko.

Damián Šimko, Romina Kołodziej v inscenácii Slovenské tance

Damián Šimko, Romina Kołodziej v inscenácii Slovenské tance

Za jeden deň si suspenzor vymenia dva- až trikrát!
Tanečníci si potrpia na telesnú hygienu a je to celkom pochopiteľné. Tanec je síce umenie, ale fyzickou náročnosťou sa neodlišuje od atletiky či iných druhov športu. Interpreti tohto krásneho umenia musia spĺňať aj veľmi vysoké estetické kritériá, ku ktorým mapy potu nepatria. Z toho dôvodu vlastní každý tanečník viac ako 10 kusov tejto pomôcky.

Jonatan Lujan v šatni

Dávaš si „susák“?
Respektíve, budeme dnes vôbec pracovať? Pokiaľ má tanečník jednoduchý deň, nečaká ho žiadna náročná skúška alebo predstavenie, rád si od tohto doplnku odpočinie. Zároveň dokáže byť odpoveďou aj na kvalitu alebo obťažnosť skúšky: „Ani susák som si nedal“. Suspenzor dokáže byť teda aj veľmi pekným synonymom práce.

Jonatan Lujan v šatni

Jonatan Lujan v šatni

Ako taká vec vyzerá?
Ako tangá. Suspenzor musí byť z kvalitného elastického a zároveň pevného materiálu. Predný diel, ktorý drží mužské genitálie zdvihnuté, je zakončený prúžkom, ktorý vedie medzi polovičky zadku. Je teda pochopiteľné, že prvé zoznámenie s touto „nevyhnutnosťou“ dokáže byť traumatizujúce. Tanečníci začínajú s tréningom v mladom veku a asi by ste ťažko hľadali jedného, ktorý na prvú skúšku suspenzora spomína s láskou.

Inscenácia The Tempest

Inscenácia The Tempest

Zdravotné následky?
I keď obtiahnutá bielizeň mužským reprodukčným schopnostiam určite neprospieva, štúdia, ktorá by potvrdila trvalé následky, neexistuje. Lekári sa zhodujú na tom, že zväčša stačí suspenzor na určitý čas vysadiť. Určite však neodporúčajú, aby v ňom tanečníci trávili celé dni.

Igor Leushin v inscenácii Labutie jazero

Igor Leushin v inscenácii Labutie jazero

Nenechajte si ujsť našich „Iron manov“ a navštívte niektoré z predstavení Baletu SND: www.zazivasen.sk/sk/predstavenia/

Zaujal vás tento článok?

Zažite viac na našich predstaveniach
Zdieľať:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

“Tanec, je pre mňa synonymom života a slobody.“

Vyštudovala som Štátne konzervatórium v Bratislave a Vysokú školu múzických umení- teória a kritika divadelného umenia. Moja cesta k reflexii tanečného umenia vyplynula z pozitívneho vzťahu k tomuto divadelnému žánru. Ten ma sprevádzal už od útleho detstva. Cieľom mojej práce nie je len reflexia tanečného diania, ale aj jeho propagácia. Balet je plnohodnotnou javiskovou formou a mala by mu byť venovaná pozornosť, ktorú si právom zaslúži.

Mgr.art. Natália Jabůrkova

teatrologička a recenzentka tanečného umenia, autorka článku

Absolvoval na VŠE Národohospodársku fakultu odbor investície a vedecko-technický rozvoj. Od budovania socializmu zutekal k foteniu tanca a hudby. Krásnym tancujúcim ženám a hudobníkom bol neverný s dvomi slovenskými prezidentmi (Kováčom a Schusterom). Vyliečený slovenskou politickou realitou sa veľmi rád vrátil medzi tanečnice a hudobníkov. Vyskúšal si pobyt na voľnej nohe, vyhral 1. miesto na Czech Press Photo a v súčasnosti fotografuje pre časopisy vo vydavateľstve Ringier Axel Springier.

Peter Brenkus

Fotograf

ODOBERAJTE NOVINKY

Vyplňte formulár na stránke gdpr.snd.sk a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra Baletu SND.

https://gdpr.snd.sk

Slovenské národné divadlo je štátna príspevková
organizácia Ministerstva kultúry SR.