Margaux Bortoluzzi

Chcem, aby bol každý deň jedinečný

R á n o

Tanečníci zvyčajne  pracujú celý deň a ráno mnohí vnímajú ako rutinu.
Pre mňa je však dôležité, aby bol každý deň iný a jedinečný. Ráno je pre mňa ten najtichší okamih dňa, ktorý sa začína príjemnými raňajkami a končí sa krásnou prechádzkou do divadla.

Foto: Margaux Bortoluzzi

S k ú š k y

Sú dni, keď začíname skôr a ešte pred tréningom skúšame kostýmy v Umelecko-dekoračných dielňach. Obdivujem kostýmy ako výsledok zručnosti majstrov v UDD.
Tréning je každodennou súčasťou našej práce. Pripraví nás na náročné skúšky, ktoré trvajú často do večera. V týchto dňoch vrcholí skúšobný proces na Dona Quijota v choreografii Vasilija Medvedeva a Stanislava Feča.

Foto: Margaux Bortoluzzi

Foto: Peter Brenkus

R e l a x

Keď mám chvíľku voľno, rada zájdem na trh kúpiť si čerstvé kvety, ovocie a zeleninu. Tanečníci musia zvlášť starostlivo myslieť na to, čo jedia, ak chcú mať zdravé telo.

Cez deň si vždy nájdem trochu času na pokojnú kávu v Starom Meste, kde poznám niekoľko krásnych kaviarní. Je pre mňa dôležité dopriať si trochu času na relax počas náročného dňa plného skúšok.

 

Foto: Margaux Bortoluzzi

Oddychujem pri čítaní knihy alebo kreslení. Rada robím niečo tvorivé. Nedávno som si navrhla a ušila baletný trikot a veľmi sa z neho teším.

Keď nehráme, rada si pozriem vystúpenie svojich kolegov – tanečníkov v SĽUK-u. Ako tanečnica sa zaujímam o iné druhy tanca a vystúpenie čerpajúce zo slovenského folklóru v zaujímavom tvare mi prináša radostné chvíle a inšpiráciu pre moju každodennú prácu.

 

Foto: Margaux Bortoluzzi

D i v a d l o  p r i  D u n a j i

Slovenské národné  divadlo má skvelú polohu. Výhľad na Dunaj je úžasný, najmä pri západe slnka. V tom čase začína byť všetko tichšie a pokojnejšie. Po skúške neodolám prechádzke popri Dunaji až k Starému mostu a možnosti aspoň chvíľku sa pozerať na krásne farby, ktoré nám obloha ukazuje v tento deň.

V e č e r

Deň predstavenia. Pre mňa je to vždy vzrušujúci a špeciálny deň, od začiatku do konca.
Na konci predstavenia som vždy milo prekvapená, keď vidím toľko ľudí, ako tlieskajú a oceňujú naše výkony. Tanec ma robí šťastnou, cením si, že mám príležitosť robiť túto prácu, vďaka ktorej robíme šťastných iných ľudí, vnímam ju ako poslanie.

Foto: Margaux Bortoluzzi

Margaux Bortoluzzi

Absolvovala baletné školy v Cannes a Paríži, neskôr baletnú akadémiu Academie Princese Grace de Monako (2008). Pôsobila v balete Fondazione Arena di Verona, neskôr v balete Slovinského národného baletu v Maribore. V Balete SND pôsobí od roku 2017. Účinkovala v baletoch Luskáčik, Spiaca krásavica, Paquita, Labutie jazero a ďalších. V Balete SND účinkuje v klasických a neoklasických tituloch. Spolupracovala s významnými choreografmi: Rafaelom Avnikjanom (Labutie jazero, Luskáčik, Giselle), Danielom de Andrade (Nižinskij – Boh tanca, Tulák Chaplin), Natáliou Horečnou (Romeo a Júlia – Tak ako včera…), Borisom Eifmanom (Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci), Vasilijom Medvedevom (Esmeralda, Korzár, Don Quijote) a ďalšími. Účinkovala na niekoľkých baletných galavečeroch a festivaloch. Je držiteľkou niekoľkých cien, 2. ceny na medzinárodnej tanečnej súťaži Contest Pier Paolo Pasolini (2010), v roku 2015 získala 1. cenu na Winter Dance v kategórii najlepší tanečník. V tejto sezóne ju môžete vidieť tancovať v inscenáciách Beatles Go Baroque (v duete Andreja Petroviča), Esmeralda, Korzár, Labutie jazero, Luskáčik, Giselle a v novom klasickom titule Don Quijote.

Zaujal vás tento článok a chcete čítať viac?

Prihláste sa do newslettra

Zažite viac na našich predstaveniach
Zdieľať:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

ODOBERAJTE NOVINKY

Vyplňte formulár na stránke gdpr.snd.sk a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra Baletu SND.

https://gdpr.snd.sk

Slovenské národné divadlo je štátna príspevková
organizácia Ministerstva kultúry SR.