Dvestopäťdesiaty prvý raz

V sobotu 20. októbra sa konala 250. repríza baletného muzikálu Snehulienka a sedem pretekárov. Ani my sme si rozprávku, na ktorej vyrástlo niekoľko generácií, nedali ujsť.

Byť na javisku

Moja dcéra Zojka stále nevie pochopiť, že počas tanečných predstavení nemôže tancovať s tanečníkmi na javisku a že sa požaduje, aby pri návšteve tanečného predstavenia bola pozorovateľkou, nie aktérkou.

„Však nech tancuje,“ všetci nado mnou nechápavo krútia hlavou, keď dieťa násilím odťahujem od tanečnice v jednom nedávnom projekte, ktorý mal byť sólom na verejnom priestranstve. Snažím sa však myslieť na to, že interpretka si asi pri tvorbe konceptu nepredstavovala, že jej sólo bude pozostávať z duetu s päťročným deckom, ktoré sa od nej nechce odlepiť a pomaly, ale isto preberá hlavnú rolu, aj čo sa týka pozície v objektíve prítomného fotografa. Tento problém treba vyriešiť, a tak šancu „teraz alebo už nikdy“ má Zojka pri svojej prvej návšteve Slovenského národného divadla, ktorá pripadá na sobotné ráno a 250. reprízu kultového baletného muzikálu Snehulienka a sedem pretekárov. Mám nádej, že inštitúcia našej prvej scény a kúzelná impozantnosť historickej budovy u nej vyvolá rešpekt, a keď pôjde do tuhého, dá sa aspoň vylúčiť pád do orchestrišťa (je zakryté, hudba ide z nahrávky).

Tanečníci Damián Šimko, Katarína Kaanová, Andrej Szabo a diváčka Zojka
Foto: Katarína Zagorski

V strede opevnenia

Máme strategické lístky v strede 8. radu na prízemí. Prijali sme všetky opatrenia na elimináciu možných excesov: priamo od dramaturgičky baletu sa Zojka dozvedá, že v bočných uličkách hľadiska sa nedá počas predstavenia tancovať z toho dôvodu, že sa po nich budú rútiť siedmi pretekári na kolobežkách a mohla by prísť k zraneniu. Dcérka v sviatočných šatočkách nevinne pritakáva, akoby ju dačo také v živote nenapadlo, ale viem svoje a nemôžem si nevšimnúť, ako pri zaujímaní našich miest v hľadisku ešte raz nenápadne čekuje terén. Na pokoji mi nepridáva, že sa na sedadle vedľa nej náhodou ocitá kamarátka Viki z Jakubáku, ktorá sa črtá ako nebezpečný komplic. Čítame si bulletin a ja potichu dúfam, že hviezdna pätica tvorcov Patejdl-Vaculík-Filan-Várossová-Ferenčík dostojí svojmu menu a pribije aj 27 rokov od vzniku inscenácie tento predškolácky tandem k sedadlu, inak SND niečo zažije. Začína sa predohra. Pán Boh s nami.

Glen Lambrecht, Kristian Achberger, Klaudia Görözdös, Jean Michel Reuter
Foto: Juraj Žilinčár

Kde je princ?

Ide to skvele, prvé dejstvo je rozohrané a všetky kľúčové postavy vrátane tej krpatej vedľa mňa sa držia na svojich vymedzených stanoviskách. Veľmi pomáha, že siedmi pretekári naozaj brázdia na kolobežkách hľadisko, že zlá kráľovná má dobré šaty, že Snehulienka a princ sa ľúbia a že sa sníva o veľkej láske. Viki a Zojka konzultujú najprv svetelné efekty, „pozri, je to dúhové“ (svetlo projektora projektujúce číslo 250 na oponu zachytávajúce sa na hlavách divákov), potom dejové akcie, „ona zaspala“, „nie, ona odpadla“ (Snehulienka u pretekárov v domčeku). V krízových momentoch (prestavba scény so stroboskopom, Snehulienka blúdi v lese) nastáva presun na kolená k maminám. Napriek tomu, že tieto decká sa na použité ikonické znelky Cvičme v rytme a (bohužiaľ, u nás ani) Večerníček až tak nechytajú, sú tu nakoniec aj rodičia („som rada, že som dostala tieto lístky,“ ozýva sa za mnou). Prvé dejstvo teda prebieha bez zásahu požiarnikov a spracúvame ho aj cez prestávku na záchode. Je mi ľúto, že napriek zdaniu odbornosti, ktorú u dcéry vzbudzujem zasvätenými informáciami o tanečníkoch a funkciách tvorcov, neviem odpovedať na základné otázky: „Kde je teraz princ?“ Ďakujem pánovi vedúcemu techniky, že nás ešte počas prestávky necháva nakuknúť do zákulisia, Zojka ide odvážne sama: „Je to tam trocha strašidelné, princ tam neni, chodí tam jeden z tých červených chlapcov.“ Ozýva sa zvukové znamenie. Juchú, na sedadlá. Napriek nadšeniu a prísahe k poslušnosti druhé dejstvo považujem za výzvu, keďže nastáva efekt udomácnenia, čo dokazuje búrlivé vyzúvanie topánok oboch diváčok z Jakubáku.

Damián Šimko, Katarína Kaanová
Foto: Juraj Žilinčár

Konečne na javisku

Aj tu nám veľmi pomáha, že kráľovná je hnusáčka, ale vďaka šatám (Snehulienka prepáči) „je aj tak najkrajšia“, že starena je odpudivá a jej naháňačka na kolobežkách vyžaduje pomoc, všetky decká v hľadisku ukazujú a krikom radia pretekárom, kadiaľ za ňou. Keď sa zlá starena prikráda hľadiskom s otráveným jablkom, nastáva opäť presun na kolená, ale celkovo je múdro vymyslené, že keď sa sedadlá sklopia, priestor na tancovanie sa zväčšuje a teda nie je až také potrebné predierať sa na javisko k účinkujúcim. Viki a Zojka to v VIII. rade nakoniec pekne rozbalia, ale v záverečnej eufórii to našťastie neprekáža. Zaujímavá je pre ne aj dlhá klaňačka a potom sú deti vyzvané ísť sa na javisko pofotiť s hlavnými protagonistami, čo, samozrejme, všetci využívame. „My môžeme byť na javisku?“ dochádza zrazu pri fotení Zojke a začína sa víťazoslávne obzerať okolo seba, takže ju chytám za rúčku a rýchlo valíme preč, aby si usporiadatelia toto gesto ešte do budúcnosti nerozmysleli.

Viktória Árvová
Foto: Juraj Žilinčár

Snívam… o veľkej láske, snívam… svoj sladký sen…

Vonku a pri obede sa vraciame k všetkým zážitkom, preberáme dej a detaily. Nie som si istá, či posolstvo víťazstva dobra nad zlom prebehlo. „Mami, všimla si si, že princ si vtedy na začiatku rád zatancoval aj s tou peknou zlou kráľovnou?“ (Nevšimla, lebo som ju vtedy vyprosťovala zo sklopeného sedadla). Na moje prekvapenie badám znaky (inak nedosiahnuteľnej) únavy, čo mi Zojka bez hanby potvrdzuje doteraz nikdy nepočutou magickou vetou: „Mami, ja by som si pospinkala.“ A čuduj sa svete, naozaj doma ideme do pyžamka a do ľahu na pohovku. Neveriacky v kuchyni cez bulletin z predstavenia vzdávam hold tvorcom a aktérom dnešného 250. obsadenia.  „Ááááaaaaa…“, ozve sa vysokým hláskom z obývačky. Hádam neochorela? Chystám sa to ísť skontrolovať, ale upokojí ma: „… ááááaaaaa … o tebe len.“

Klaudia Görözdös
Foto: Juraj Žilinčár

Zaujal vás tento článok a chcete čítať viac?

Prihláste sa do newslettra

Zažite viac na našich predstaveniach
Zdieľať:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

ODOBERAJTE NOVINKY

Vyplňte formulár na stránke gdpr.snd.sk a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra Baletu SND.

https://gdpr.snd.sk

Slovenské národné divadlo je štátna príspevková
organizácia Ministerstva kultúry SR.