Cieľom je zosynchronizovať telo a myseľ

Rozhovor s Mariánom Kucharom

Marián Kuchar pôsobí v Balete SND už niekoľko sezón a vo svojom repertoári má účinkovanie  takmer vo všetkých tituloch. Tanec je preňho chlebom aj vášňou. Uvedomuje si však, že tanec ho nebude živiť celý život. Už takmer rok pôsobí popri tancovaní v Balete Slovenského národného divadla ako inštruktor cvičenia PortDeBras, ktorého základy vychádzajú práve z tanečného umenia.

Marián, prezraď nám, čo je PortDeBras?

PortDeBras je koncept tréningu, ktorý je  založený na myšlienke posilniť, rehabilitovať  a zároveň rozvíjať svoje pohybové schopnosti. Toto cvičenie vychádza z klasického a moderného tanca a súčasne je prepojené s prvkami strečingu, posilňovania a posturálnych techník (stabilizácia tela). PortDeBras zaraďujeme do skupiny cvičení Body&Mind, ktorej cieľom je zosynchronizovať telo a myseľ. Pochádza z Ruska a čoraz vyhľadávanejšie je aj u nás.

.

Marián Kuchar
Foto: Martin Črep

V čom spočíva súbor týchto cvičení?

Systém cvičení je založený na funkčnom a dynamickom strečingu. Počas 60 minút precvičujeme celé telo. Nie je to len o práci horných končatín a státí na jednom mieste. To by bola celkom nuda. Je to súhrn plynulých, ladných pohybov, pri ktorých sa človek riadne zapotí. Mnoho klientov dokonca cíti na druhý deň svalovicu. 🙂

Ako si sa k tomu dostal?

Dlho som premýšľal nad tým, že by som mohol robiť niečo popri svojej v práci v Balete SND. Prioritou bolo spojenie s tancom, ktorý milujem. Pred rokom som sa náhodou dostal na skupinové cvičenie PortDeBras, ktoré ma neskutočne zaujalo. Celú hodinu som uvažoval nad tým, že by som mohol robiť niečo podobné alebo práve toto – byť inštruktorom, podeliť sa o kúsok tanečného umenia s ľuďmi, ktorí nie sú tanečníci, ale majú radi pohyb. Po hodine som sa zarozprával s trénerkou o možnostiach. Následne som absolvoval školenie pod vedením Heleny Ballovej v Bratislave.

Foto: David Hofmann on Unsplash

Spomenieš si na svoj prvý tréning, ktorý si viedol? 

Moja prvá hodina bola celkom stresujúca a súčasne plná očakávaní. S niečím takým som nemal predtým skúsenosť. Dopadlo to však veľmi dobre a každú hodinu som sa na klientov tešil. Bola pre mňa radosť učiť ich a stretávať sa s nimi každý týždeň. Je krásne, keď vidím, že to ľudí baví. Napĺňa ma to. Venujem sa tomu necelý rok a dúfam, že nás nadšenie neopustí. Je to cvičenie, ktoré v poslednom čase vyhľadáva čoraz viac ľudí, a budem rád, keď to tak pôjde ďalej a budeme sa rozrastať.

Ako prebieha tvoja hodina? 

Hodinu začínam vždy rozohriatím celého tela a prípravou na tréning, počas ktorého sa naučíme krátke frekvencie pohybov. Za hodinu sa naučíme 2- až 3-minútovú menšiu choreografiu, ktorú opakujem, a každú hodinu pridávam k existujúcej choreografii ďalšie krátke frekvencie. Tým sa cvičenie stáva zaujímavým a navodí popri náročnom tréningu príjemnú náladu. Počas hodiny nás sprevádza krásna relaxačná hudba, pri ktorej si človek oddýchne a myšlienky na každodenné problémy na chvíľku nechá za dverami.

Foto: Gez Xavier Mansfield on Unsplash

Do akej miery sú v cvičení použité baletné prvky? Aké sú prípadné rozdiely?

V PortDeBras sú tiež určené presné prvky, ktoré by sa z technického hľadiska mali dodržiavať rovnako ako v balete. Vychádzame z klasického tanca a pozície horných a dolných končatín sú totožné. Ak by ste čakali počas cvičenia Čajkovského opusy, nie je to tak. Hudba je odlišná, čo mne osobne dobre padne po celom dni počúvania klasickej hudby v práci. Osobne si myslím, že pri tomto tréningu si človek viac oddýchne psychicky, a zároveň dodám, že na hodinách tohto druhu tréningu panuje oveľa lepšia nálada ako napríklad na baletných tréningoch.

Zvládne to aj človek, ktorý sa nikdy predtým nevenoval tancu?

Áno, zvládne to každý, len musí chcieť. Je jedno, či ste sa s tancom v nejakej forme stretli už predtým, alebo nie. Aj keď to prvýkrát vyzerá komplikovane, nie je to tak. Proces osvojovania je u každého klienta individuálny. Niekomu to ide rýchlejšie, niekomu pomalšie. Dôležitý je však výsledok a netreba sa hanbiť. Dokonca aj mne sa stalo, že som počas tréningu zabudol pokračovanie kombinácie. 🙂

Takže cvičenie zvládne každý. Aj ja?

Je jedno, koľko máš rokov a či si žena alebo muž. Keď si chceš zamakať a súčasne si oddýchnuť, je toto cvičenie aj pre teba.

Čo rozvíja tento druh tréningu a kde sa dá cvičiť? 

Rozvíja mobilitu kĺbov, silu a flexibilitu svalov, upravuje držanie tela, buduje pohybové zručnosti, čím prispieva k harmonizácii a tvorbe fyzickej a psychickej rovnováhy. Ja pôsobím v Bratislave, kde vediem skupinové cvičenia.

Marián Kuchar
Foto: Martin Črep

Marián Kuchar

Absolvoval Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave pod vedením Karin Alaverdian. Je členom baletu SND. Počas svojho pôsobenia v Balete SND spolupracoval s významnými choreografmi, akými sú napríklad Vasilij Medvedev, Natália Horečná, Mauro de Candia, Daniel de Andrade, Rafael Avnikjan, Stanislav Fečo a ďalší. Pravidelne účinkuje vo všetkých predstaveniach klasického a neoklasického repertoáru: Labutie jazero, Luskáčik, Giselle, Korzár, Esmeralda, Don Quijote, Beatles Go Baroque, Dafnis a Chloé a ďalšie. Okrem účinkovania v zbore stvárnil niekoľko postáv, akou je napríklad postava Dorcona v súčasnom balete Reony Sato Dafnis a Chloé. Získal ocenenia  Young American Grand Prix, Tokio 2013 (semifinalista), Medzinárodná baletná súťaž Japonsko 2013 (finalista), Choreografická súťaž, Bytom, Poľsko, 2014, finalisti (spolu s Valériou Staškovou).

Zaujal vás tento článok a chcete čítať viac?

Prihláste sa do newslettra

Zažite viac na našich predstaveniach
Zdieľať:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

ODOBERAJTE NOVINKY

Vyplňte formulár na stránke gdpr.snd.sk a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra Baletu SND.

https://gdpr.snd.sk

Slovenské národné divadlo je štátna príspevková
organizácia Ministerstva kultúry SR.