Chce váš syn tancovať balet? Podporte ho.

Ruku na srdce! Kto z vás počul malého chlapca povedať: “Keď vyrastiem, budem tancovať balet? S fenoménom mužských tanečníkov sa dodnes spájajú predsudky. Dôvodom je aj to, že médiá o úspešných “baleťákoch” píšu minimálne. V histórii baletu ich pritom nebolo málo.

Kráľom tancovali len muži

Boli časy, kedy bol balet čisto mužskou záležitosťou. Napríklad v 17. storočí vo Francúzsku kráľ Ľudovít XIII. ženám tancovať zakázal. Obsadenie predstavení bolo len mužské. Páni dokonca v preoblečení tancovali aj ženské role. Boli označovaní ako Travesti.

Fenomén mužských tanečníkov pretrval aj počas vlády Ľudovíta XIV. Ten debutoval na baletných doskách už ako trinásťročný. Svoju prezývku “Kráľ Slnko” si vytancoval vďaka hlavnej úlohe v balete De La Nuit. Jeho najväčším prínosom pre balet bolo objavenie skladateľa a tanečníka Jeana-Baptista Lullyho.

Toto historické obdobie verne zachytáva film G. Corbiaua Kráľ tancuje z roku 2000.

Záber z filmu Kráľ tancuje z roku 2000, prevzaté z www.scena.cz

(Záber z filmu Kráľ tancuje z roku 2000, prevzaté z www.scena.cz)

20. storočie plné hviezd

Priaznivým obdobím pre balet bolo najmä 20. storočie. Možnosť cestovať, vznik filmu, ako aj rozšírenie masmédií urobili z mnohých baletných tanečníkov vzory a svetovo uznávané hviezdy.

Václav Nižinskij (1889-1950) očaril virtuozitou a hĺbkou stvárnenia svojich postáv. Rudolf Nureyev (1938-1993) dokázal spojiť klasický balet s moderným tancom. Vo svojich choreografiách zvýraznil mužské tanečné party. Michail Baryšnikov (1948) sa okrem baletu presadil aj ako herec na javisku, v televízii, aj vo filme – napríklad v seriáli Sex v meste.

Mladšej generácii je určite známy francúzsky tanečník Benjamin Millepied (1977), manžel herečky Natalie Portman.

Kde je nová generácia?

Minulosť, ale aj súčasnosť ponúkajú veľa dôkazov, že muži majú v balete svoje nezastupiteľné miesto. Príbehy mnohých z nich slúžia ako inšpirácia pre mladé pohybovo nadané talenty, ktoré nemajú odvahu nahlas hovoriť o svojich snoch.

Čo si o mužoch v balete myslíte vy? Prihlásili by ste svojho syna do baletnej školy?

Juraj Žilinčár v balete Labutie jazero, Balet SND, Bratislava, © Ctibor Bachratý

(Juraj Žilinčár v balete Labutie jazero, Balet SND, Bratislava, © Ctibor Bachratý)

Svoje životné príbehy dnes s Baletom SND spája dvadsaťpäť nadaných mužov. Ich majstrovstvo môžete vidieť napríklad v inscenáciách Giselle, Bess – Pocta Rudolfovi Labanovi, Labutie jazero, Slovenské tance, alebo Nižinskij – Boh tanca.

Zaujal vás tento článok a chcete čítať viac?

Prihláste sa do newslettra

Zažite viac na našich predstaveniach
Zdieľať:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

Volám sa Erik Jankovič. Klasickému tancu som sa začal venovať už od 5 rokov v detskom baletnom Štúdiu Magdalény Thierovej. Neskôr som študoval na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v odbore klasický tanec. V súčasnosti študujem VŠMU. Okrem štúdia učím deti tanečnému umeniu v nižších ročníkoch na Súkromnej základnej umeleckej škole Prokofievova. 🙂

Erik Jankovič

ODOBERAJTE NOVINKY

Vyplňte formulár na stránke gdpr.snd.sk a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra Baletu SND.

https://gdpr.snd.sk

Slovenské národné divadlo je štátna príspevková
organizácia Ministerstva kultúry SR.