Aký bol rok 2017 v Balete SND?

Do konca roka 2017 zostáva naozaj už len pár dní. Keď sa obzrieme späť a vidíme, čo všetko sme tento rok prežili a koľko zážitkov sme spolu s vami zdieľali, nechce sa nám veriť. Aj rok 2017 sa niesol v intenciách kampane Zaži skutočnú vášeň, ktorá priniesla vám, divákom, množstvo prekvapení a skvelých večerov. Privítali sme množstvo výnimočných osobností a uviedli nové tituly, ktoré medzi divákmi výrazne zarezonovali. Pripomeňte si s nami tie naj momenty roku 2017. 🙂

Rok 2017 v číslach

Skôr ako sa si pripomenieme tie najzásadnejšie momenty roku 2017, pozrime sa na Balet SND v číslach.

  • Odohrali sme 87 predstavení.
  • Predstavenia baletu navštívilo 53 852 divákov.
  • Uviedli sme 3 nové tituly.
  • V decembri sme odohrali 15 beznádejne vypredaných repríz rozprávkového baletu Luskáčik.

Otvorili sme okná do baletu

V spolupráci s Katarínou Zagorski pripravil Balet SND sériu diskusií s názvom Okno do baletu. Diskusie ukázali, že ľudia majú záujem o tanečné umenie a sú zvedaví, ako to funguje „za oponou“. Mali možnosť stretnúť sa s osobnosťami, ktoré bežne na predstavení nestretnú, či sa osobne konfrontovať s tvorcami a umelcami.

Foto: Alena Klenková

Štefan Nosáľ ´90

V marci sme v historickej budove SND spolu s Lúčnicou vzdali hold jednej z najvýznamnejších osobností tanca a slovenskej kultúry vôbec, profesorovi Štefanovi Nosáľovi za jeho osobnej účasti. Program bol venovaný jeho životnému jubileu a mapoval jeho väzbu s umením, slovenským folklórom a so svetoznámym súborom Lúčnica, ktorý viedol viac ako 70 rokov. Žiaľ, o pár mesiacov, v júli, sme sa s maestrom na tom istom javisku naposledy rozlúčili.


Medzinárodný deň žien

Naši skvelí tanečníci nezabudli ani na nežnejšie a krajšie pohlavie. Pre všetky ženy a fanúšičky baletu si pripravili milý pozdrav, ktorý zožal naozaj veľký úspech. 🙂

Foto: Juraj Žilinčár


Virtuálna realita už aj v Balete SND!

Unikátnym 360° videom sme sa stali prvým divadlom v strednej Európe, ktoré vytvorilo takýto typ videa. Aj týmto spôsobom sme posunuli balet ako umenie do 21. storočia. Jedinečné video sme vytvorili v spolupráci so spoločnosťou FullEye, choreografiu vytvorila naša sólistka Reona Sato. S myšlienkou prezentovať Balet SND aj týmto spôsobom prišla naša sólistka Viola Mariner. 🙂 Ak ste video ešte nevideli, pozrite si ho na odkaze nižšie.


Medzinárodný koncert tanečných škôl a Večer tanečného umenia VŠMU

Balet SND každoročne nadväzuje na spoluprácu s Tanečným konzervatóriom Evy Jaczovejkatedrou tanečnej tvorby VŠMU. Výsledkom je spolupráca pri organizovaní koncertov oboch škôl, kde sa prezentujú nové mladé talenty v oblasti tanca.


Premiéry

V roku 2017 sme uviedli tri nové tituly. V máji mala premiéru inscenácia Natálie Horečnej na hudbu Sergeja Prokofieva Romeo a Júlia – Tak ako včera… Sugestívna inscenácia, ktorá na známom milostnom príbehu poukazuje na absenciu lásky v dnešnej spoločnosti a na následné konzekvencie, mnohých chytila za srdce a podnietila zamyslieť sa.

Foto: Peter Brenkus

V septembri dostala priestor naša sólistka Reona Sato, ktorá vytvorila choreografiu k baletu Mauricea Ravela Dafnis a Chloé. Tento balet Reona celkom nanovo interpretuje a posúva do súčasnosti. Vytvára lyrické obrazy a v kombinácii s dych vyrážajúcou hudbou so zborovými partmi vás, dovolím si tvrdiť, tento titul úplne pohltí. Balet Dafnis a Chloé sme uviedli v rámci ravelovského večera spolu s Operou SND, ktorá divákov zabavila komickou operou Španielska hodinka.

Hovorí sa, to najlepšie na koniec. Síce na začiatku divadelnej sezóny 2017/2018, ale na konci roku 2017, sme uviedli veľkolepý titul Borisa Eifmana na motívy románu Bratia Karamazovovci Za hranicami hriechu. Toto tanečné dielo potvrdilo kvality nášho súboru a zaradilo nás medzi európsku špičku. Možno trochu odvážne tvrdenie, ale reakcie divákov a kritiky hovoria za všetko. Viac o tomto titule sa môžete dočítať aj na našom blogu zazivasen.sk, kde sme uverejnili niekoľko článkov a rozhovorov.

Foto: Peter Brenkus


Derniéry

Spomínate si ešte, ktoré tituly sme uviedli posledný raz? S končiacou sa divadelnou sezónou 2016/2017 sme v júni naposledy uviedli populárny titul Carmen à la Gypsy Devils. Dielo sme pripravili v spolupráci s agentúrou MYSTIK a s Cigánskymi diablami. Temperament a vášeň, ktoré sa niesli sálou, si divákov doslova podmanili.

Foto: Peter Brenkus

Koncom júna sme sa rozlúčili aj s pôvabným baletom Spiaca krásavica, ktorý sa tešil obľube tri divadelné sezóny. Rozprávkový príbeh na hudbu P. I. Čajkovského uchvátil malých i veľkých a dokázal, že klasický balet je nesmrteľný, čo potvrdilo aj vypredané hľadisko novej budovy SND.

Foto: Peter Brenkus


VIVA BALET!

S uplynulou sezónou sa Balet SND rozlúčil galavečerom, ktorý pripravil spolu s festivalom Viva Musica!, a zároveň tým otvoril 13. ročník festivalu. Program s podtitulom Príbeh slovenského baletu poukázal na výnimočnosť a vzrastajúcu popularitu o toto umenie na Slovensku. Na doskách sa predstavili tanečníci rôznych generácií – prvé krôčiky našej Baletnej prípravky vystriedali najväčšie slovenské baletné hviezdy, ktoré účinkujú na javiskách baletných domov po celom svete. V jeden večer sa na jednom javisku stretli napríklad Silvia Najdená, Andrej Szabo, Jozef Varga, Nina Poláková, Roman Lazík a mnohí ďalší. Krajšiu bodku za úspešnou sezónou si nevieme ani predstaviť. 🙂


DANCER – SERGEI POLUNIN LIVE!

Jednou z najväčších tohtoročných tanečných udalostí na Slovensku bolo nepochybne premiérové uvedenie dokumentárneho filmu Dancer, ktorý mapuje život a kariéru výnimočného tanečníka súčasnosti Sergeia Polunina! Počas dvoch vypredaných večerov sa predstavil tanečník s dvomi choreografiami, vďaka ktorým sa stal mediálnou hviezdou. V úvode večera predstavil Silent Echo, no vrcholom večera bola legendárna kreácia Take me to church. Súčasťou večera bola aj diskusia s tanečníkom a jeho mamou.

Foto: Peter Brenkus


Významná návšteva z New York City Ballet

Koncom októbra zavítal do Baletu SND tanečník, tanečný pedagóg a choreograf Silas Farley, ktorý je členom New York City Ballet a ktorý pôsobí ako tanečný pedagóg v The School of American Ballet. Je jedným z pokračovateľov Balanchinovej techniky a šírení jeho odkazu. V Balete SND viedol tanečné tréningy.


Kevin O´Hare na repríze Nižinskij – Boh tanca

Decembrovú reprízu výnimočnej inscenácie o jednom z najvýznamnejších tanečníkov 20. storočia si nedal ujsť ani riaditeľ baletu Royal Opera House v Londýne, pán Kevin O´Hare, ktorý bol na predstavení aj spolu s choreografom a režisérom Danielom de Andradem.

Foto: R. Stratená, P. Antalík

 

Rok 2017 ubehol nesmierne rýchlo a s hrdosťou môžeme povedať, že úspešne. Je pravda, že nás stretli aj menej veselé okamihy, ale taký je život. Aj ten tanečný. Našťastie momentov, ktoré nás potešili, či naplnili pozitívnou energiou, bolo viac. A sme radi, že aj vy, naši diváci, ste boli súčasťou tohto skvelého roku! Ďakujeme a veríme, že sa s vami stretneme aj v roku 2018 a že nový rok bude ešte výnimočnejší a krajší. 🙂

Zaujal vás tento článok a chcete čítať viac?

Prihláste sa do newslettra

Zažite viac na našich predstaveniach
Zdieľať:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

ODOBERAJTE NOVINKY

Vyplňte formulár na stránke gdpr.snd.sk a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra Baletu SND.

https://gdpr.snd.sk

Slovenské národné divadlo je štátna príspevková
organizácia Ministerstva kultúry SR.