8 zaujímavostí o Charliem Chaplinovi

Sira Charlesa Spencera Chaplina pozná celý svet pod menom Charlie Chaplin. Legenda nemého plátna, majster grotesky. Umelec, ktorého obdivovali celé generácie a ktorého obdivujeme dodnes. Kariéra tohto britského filmového herca trvala 75 rokov a za ten čas stihol uzavrieť niekoľko manželstiev, splodiť jedenásť detí, no najmä presláviť sa postavou nesmrteľného Tuláka Charlieho. Priblížme si spolu život a dielo tohto výnimočného človeka a objavme alebo si pripomeňme niekoľko viac či menej známych zaujímavostí súvisiacich s jeho prácou a osobou.

 Roy Export S.A.S., Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated S.A.

1. Jeho pôvod ostáva tak trochu zahalený rúškom tajomstva.
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) ho podozrieval, že podporuje komunistov, a preto začal tvrdiť, že Chaplin je len krycie meno. Jeho pravé meno malo údajne byť IsraelThornstein.

2. Chaplin bol veľmi nadaný a zručný človek.
Okrem toho, že vo svojich filmoch hral, aj si ich produkoval, režíroval alebo k nim skladal hudbu. Tú zložil k väčšine svojich diel.

3. Keď sa stretnú dvaja géniova.
Keď stretol Einsteina poznamenal: „Ľudia mi tlieskajú, pretože mi každý rozumie, a tebe tlieskajú preto, lebo ti nerozumie nikto.“

4. Najdlhší potlesk v histórii.
Už vyššie som spomenul, že podporoval komunistov. Preto keď sa chcel v roku1952 po dvadsiatich rokoch vrátiť do Spojených štátov amerických, úrady mu to nedovolili. V roku 1972 ho pozvali odovzdávanie OSCARov, kde mu udelili čestné ocenenie. Po prvotnom váhaní Chaplin po ocenenie vycestoval a na odovzdávaní cien si vyslúžil dvanásťminútový standingovation.

5. Perfekcionista.
Chaplin mal vždy veľmi jasnú a presnú predstavu, ako má čo vyzerať. A tak sa stalo, že jeden záber sa opakoval aj niekoľko desiatok      krát. Herečka Virginia Cherrill musela slová „Flower, sir“ zopakovať 342-krát.

6. Ako správne ukladať tehly.
Priateliť sa s britským premiérom a ešte k tomu práve s Winstonom Churchillom, má určite svoje výhody. Najmä keď vám ukáže ako ukladať tehly. Bola to totiž jedna z obľúbených činností Winstona Churchilla.

7. The Great Dictator
Tento film sa nepochybne zapísal do histórie, pretože Chaplin v ňom otvorene kritizuje fašistický režim. Po súkromnom premietaní chytil údajne Adolf Hitler niekoľkohodinový záchvat zúrivosti.

8. „Zdrž sa, priateľu, pre osud boží, kopania pod kameňom, ktorý tu leží: Buď požehnaný, kto prach môj nevyhostí, a stratený ten, kto mojich dotkne sa kostí.“
Trochu som si pomohol prekladom veršu, ktorý nájdete na náhrobku Williama Shakespeara. Ten by sa totiž zišiel aj Charliemu Chaplinovi, ktorý zomrel v roku 1977. Niekoľko mesiacov po jeho smrtioznámila polícia manželke, že niekto vykopal jeho hrob a pozostatky ukradol. Zlodeji, ktorí stáli za týmto činom, žiadali od manželky výkupné. Neskôr sa priznali a oznámili kde sa telo nachádza.

 Roy Export S.A.S., Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated S.A.

Zaujal vás tento článok a chcete čítať viac?

Prihláste sa do newslettra

Zažite viac na našich predstaveniach
Zdieľať:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

ODOBERAJTE NOVINKY

Vyplňte formulár na stránke gdpr.snd.sk a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra Baletu SND.

https://gdpr.snd.sk

Slovenské národné divadlo je štátna príspevková
organizácia Ministerstva kultúry SR.