5 vecí, ktoré ste možno nevedeli o balete Luskáčik

Najkrajšie sviatky roku sa blížia a s nimi aj séria rozprávkového baletu P. I. Čajkovského Luskáčik. Príbeh o luskáčikovi, ktorý na Štedrý večer ožije, fascinuje malých aj veľkých po celom svete už desaťročia a rozhodne patrí medzi najobľúbenejšie baletné tituly. My vám teraz prinášame 5 vecí, ktoré ste možno o Luskáčikovi nevedeli.

Scéna z prvého dejstva
Foto: Peter Brenkus

1. Premiéra Luskáčika sa konala 18. decembra 1892 v Mariinskom divadle a balet uviedli v jeden večer spolu s jednoaktovou operou Jolanta. Luskáčik však neurobil dojem a zdalo sa, že sa neuchytí. Za jeho úspechom vo svete stojí najmä rusko-americký choreograf George Balanchine, ktorý Luskáčika nanovo uviedol v roku 1954 v New York Ballet a popularita tohto baletu rýchlo vzrástla.

2. Čajkovskij nepovažoval Luskáčika za svoje najlepšie dielo. Oveľa viac sa mu páčila Spiaca krásavica, ktorú skomponoval skôr.  Keďže skladateľ zomrel len rok po svetovej premiére Luskáčika, nikdy sa nedozvedel, aký veľký úspech jeho dielo dosiahlo.

Ema Dobešová
Foto: Peter Brenkus

3. Meno hlavnej hrdinky, ktorá vystupuje v tomto balete, býva rôzne. V niektorých produkciách sa stretnete s Klárou, či Máriou. V našom balete je to Máša.

Artemyj Pyzhov, Mária Rudenko
Foto: Peter Brenkus

4.  V roku 1993 vznikol film Luskáčik. Úlohu Luskáčika stvárnil študent Balanchinovej baletnej školy Macaulay Culkin, hviezda filmu Sám doma.

5. V partitúre zaznie aj čelesta. Je to bicí hudobný nástroj, na ktorého ovládanie sa používajú klávesy, podobne ako pri klavíri. Tie udierajú na sústavu kovových platničiek, pod ktorými sa nachádzajú drevené rezonátory. Čelestu priviezol Čajkovskij do Ruska tajne z Paríža.

O popularite tohto baletu svedčí aj fakt, že všetkých 18 repríz, ktoré v tejto sezóne uvedieme, je takmer vypredaných už teraz. A nie div, nesmrteľná hudba P. I. Čajkovského z tohto baletu jednoducho patrí k Vianociam. Mimochodom už ste videli nové filmové spracovanie Luskáčika? Osobne si myslím, že tomu divadelnému sa nič nevyrovná. Je jednoducho kúzelný.

Zaujal vás tento článok?

Zažite viac na našich predstaveniach
Zdieľať:Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0

ODOBERAJTE NOVINKY

Vyplňte formulár na stránke gdpr.snd.sk a zaradíme vás do zoznamu odberateľov newslettra Baletu SND.

https://gdpr.snd.sk

Slovenské národné divadlo je štátna príspevková
organizácia Ministerstva kultúry SR.